آزمايشگاه مكاترونيك

سرپرست آزمايشگاه:  دكتر محمد عطائي

 كارشناس آزمايشگاه:  مهندس عزيزي

 

  آزمايشگاه مكاترونيك دانشگاه اصفهان در پي راه اندازي مقطع كارشناسي ارشد در رشته مهندسي مكاترونيك ايجاد شد. اين آزمايشگاه محلي براي ساخت و تست تجهيزات مورد نياز پروژه هاي كارشناسي ارشد دانشجويان مكاترونيك است.


علاوه بر سيستمهاي ساخته شده توسط دانشجويان، تجهيزات موجود در اين آزمايشگاه عبارتند از:

1. دستگاه شبيه ساز زيرسيستم كنترل وضعيت ماهواره:

شبيه­ساز زيرسيستم كنترل وضعيت ماهواره جهت شبيه­سازي شرايط عملكردي ماهواره در مدار كاربرد دارد و امكان انجام تست­هاي عملي بر روي زمين را به صورت سخت افزار در حلقه فراهم مي­آورد.

از كاربردهاي آن مي­توان به تست پايداري وضعيت شبيه­ساز ، بررسي عملكرد حسگرها و عملگرها ، ارزيابي عملكرد كنترل‌گرها در ديناميك صلب و انعطاف­پذير ماهواره­ها، پياده­سازي كنترل‌گرها با در نظر گرفتن گشتاورهاي ناشي از تعادل مركز جرم و خطاي نصب عملگرها ، بررسي نحوه ملاقات مداري، پرواز گروهي ماهواره­ها ، بررسي عملكرد برخورد و اتصال ماهواره اشاره نمود..

شبيه­ساز زيرسيستم كنترل وضعيت ماهواره به طور كلي شامل اجزاي زير است.

كامپيوتر شبيه‌ساز براي پياده­سازي كنترل‌گر

راه­انداز موتورها

مجموعه‌ي چرخ‌هاي عكس­العملي جهت اعمال گشتاور به پلتفرم

حسگر AHRS به منظور اندازه‌گيري موقعيت و سرعت زاويه‌اي

به دليل عدم وجود نمايشگر در شبيه­ساز براي مشاهده وضعيت سيستم، كامپيوتر زميني با ارتباط بي‌سيم به كامپيوتر شبيه‌ساز وصل شده و امكان نظارت و كنترل سيستم را فراهم مي­كند. همچنين از نرم‌افزار لب‌ويو براي پياده­سازي كنترل‌گر و ارتباط با سخت افزار استفاده مي شود.


2. دستگاه توپ و تير:

دستگاه گوي و تير به عنوان نمونه‌اي از يك سيستم ذاتا ناپايدار در بسياري از آزمايشگاه¬هاي كنترل، رباتيك و مكاترونيك مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين سيستم به ويژه براي آموزش اصول كنترل در واحدهاي درسي دانشگاهي كنترل اتوماتيك، كنترل مدرن طراحي و ساخته شده است. پايدارسازي و كنترل موقعيت توپ روي تير دو مسئله اصلي در اين سيستم كنترلي هستند. در اين سيستم يك گوي فولادي آزادنه بر روي يك تير V شكل مي‌غلتد. محور يك موتور سروو به وسط تير كوپل شده كه زاويه تير را كنترل مي‌كند و يك سنسور خطي موقعيت گوي را روي تير اندازه مي‌گيرد.

 

 

 3. دستگاه سرو موتور:
اين وسيله آموزشي با استفاده از يك مكانيزم سروو متشكل از يك موتور DC دقيق و مجموعه اي از سنسورها، بورد كنترل حركت و تقويت­كننده­ها، بستر مناسبي را براي بررسي مفاهيم ابتدايي در سيستم­هاي كنترلي فراهم مي­كند. به علاوه با انتخاب مناسب آزمايش­هاي قابل انجام توسط اين وسيله، مي­توان از آن در آموزش­هاي فني و حرفه­اي، فوق حرفه­اي و نيز دانشگاهي بهره جست. بكارگيري بسته نرم­افزاري ارتباط دستگاه با محيط MATLAB Simulink شرايط لازم را جهت استفاده دانشجويان از امكانات اين نرم­افزار جهت تحليل، نمايش و آناليز داده­هاي ورودي و خروجي سيستم فراهم مي­سازد. طراحي دستگاه آزمايش به گونه­اي انجام گرفته كه موارد مختلفي از تحليل­ها و آزمايش­هاي مرتبط با سيستم­هاي كنترلي بر اساس نياز كاربر، اعم از موارد آموزشي و پروژه­هاي دانشجويي، در بر گرفته شود.

 

 

 4. ميزهاي پنوماتيك:

آزمايشگاه پنوماتيك يكي از جذاب ترين و كاربردي ترين آزمايشگاه‌هاي گرايش ساخت و توليد و مكاترونيك، مي‌باشد. در اين ميزها با استفاده از سيلندرها، شيرهاي كنترل جهت، شيرهاي تابع زمان و ......، انواع مدارهاي كنترل نيوماتيك قابل اجرا است. دانشجويان پس از طراحي اين مدارها جهت بررسي عملكرد آنها از اين تجهيزات استفاده مي‌كنند. همچنين پس از آشنايي دانشجويان با سيستم­هاي نيوماتيك، تجهيزات الكتريكي شامل كليدها، ميكروسويچ‌ها، رله­‌ها و ... براي كنترل بهتر مدارهاي نيوماتيك استفاده مي‌شود. اين مبحث الكترونيوماتيك ناميده مي­شود. پس از اين مبحث، با كمك PLC نيز ميتوان مدارهاي نيوماتيك را بسيار ساده تر طراحي و كنترل نمود.

 

 

 5. ميزهاي PLC

PLC از عبارت Programmable Logic Control به معناي كنترل كننده منطقي قابل برنامه ريزي گرفته شده است. PLC كنترل كننده اي كه در قسمت ورودي اطلاعاتي را به صورت باينري يا آنالوگ دريافت و آنها را طبق برنامه اي كه در حافظه اش ذخيره شده است پردازش مي نمايد و نتيجه عمليات را نيز از قسمت خروجي به صورت فرمانهايي به گيرنده ها و اجرا كننده هاي فرمان ارسال مي كند. به عبارت ديگر PLC عبارت است از يك كنترل كننده منطقي كه مي تواند منطق كنترل را توسط برنامه براي آن تعريف نمود ودر صورت نيار براحتي آن را تغيير داد.


ميزهاي PLC شامل يك PLC و ماژول‌هاي مختلف آن است كه دانشجويان به كمك آنها كار كردن با PLC را فرا مي‌گيرند.

 

 

تاریخ به روز رسانی:
1397/12/12
تعداد بازدید:
838
دانشگاه اصفهان
آدرس: اصفهان، ميدان آزادي، دانشگاه اصفهان،ميدان خوارزمي، ابتداي بلوار سلامت، ساختمان انصاري
كدپستي: 8174673441
تلفن: 37932685 تلفكس: 36682887
Powered by DorsaPortal