۱۴۰۰ يکشنبه ۱۰ مرداد
FA
دانشگاه اصفهان
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام : صندوق بین‌المللی مقابله با تغییر اقلیم ایجاد شود
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست تغییرات اقلیمی که به میزبانی دانشگاه اصفهان برگزار شد، بر لزوم ایجاد صندوق بین المللی مقابله با تغییر اقلیم تاکید نمود.


دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست تغییرات اقلیمی که به میزبانی دانشگاه اصفهان برگزار شد، بر لزوم ایجاد صندوق بین المللی مقابله با تغییر اقلیم تاکید نمود.

 

به گزارش وب سایت خبری uinews دکتر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست تغییرات اقلیمی که با حضور اساتید دانشگاه های استان به میزبانی دانشگاه اصفهان و کمیته اقلیم دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد، ضمن اشاره به سهم کشورهای جهان در ایجاد تغییرات اقلیمی اظهار داشت: کشورهایی که بیشترین سهم را در تغییرات اقلیمی دارند باید بیشترین مالیات بین المللی را به صندوق جهانی مقابله با تغییرات اقلیمی پرداخت کنند.

وی در ادامه افزود: حدود 14% از تخریب اقلیمی جهان مربوط به ایالات متحده آمریکا است ولی هزینه متناسب با نقش مخرب خود نمی پردازد.

دکتر محسن رضایی همچنین تصریح کرد: حفظ محیط زیست کمتر از حقوق بشر نیست زیرا با تخریب محیط زیست همه بشریت آسیب می بینند. این مهم باید مورد مطالبه گری نهادهای مستقل از دولت باشد و در این راستا جامعه علمی کشورمان می تواند متولی مطالبه جهانی این مساله باشد که یک صندوق جهانی برای مقابله و تاب آوری درخصوص تغییر اقلیم تاسیس شود.

دکتر رضایی در ادامه افزود: کمیته تغییر اقلیم که در دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام تاسیس شده، اولین نشست هم اندیشی خود را در اصفهان برگزار نموده و انتظار داریم جامعه نخبگانی کشور در این مسیر مشارکت فعال و موثر داشته باشد.

وی افزود: مجمع تشخیص مصلحت نظام باید منافع ملی و ارزش‌های حیاتی کشور را در کوتاه مدت و بلند مدت دنبال کند که البته بدون کمک گرفتن از جامعه نخبگانی کشور نمی‌تواند این هدف را محقق کند.

دکتر رضایی گفت: چشم‌اندازی که امروز از وضعیت محیط زیست داریم، چشم‌اندازی دارای مخاطرات جدی است. انقلاب صنعتی با تمام محاسنی که برای دنیا داشت به شدت شرایط زیستی در دنیا را با مخاطره مواجه کرد.

 وی گفت: اصفهان هم‌اکنون با مشکلاتی از قبیل کم بارشی، بحران ریزگردها، آلودگی هوا، حاشیه‌نشینی و روند روزافزون ابتلا به بیماری MS، سرطان ریه و خشکی زاینده‌رود مواجه است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح نمود: بحث تغییر اقلیم بدون ارتباط با محیط‌زیست نمی تواند دنبال شود. در سیاست‌های کلی نظام به بحث محیط‌زیست توجه ویژه کرده‌ایم. به همین دلیل باید پایش مستمر صنایع آلاینده و تغییرات اقلیمی لحاظ شود. باید سامانه محیط زیستی را تشکیل دهیم تا تصمیم گیری در امور مربوط به محیط‌زیست به شکل منسجم انجام شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: دست‌کاری در محیط زیست، انسان را تنبیه می‌کند و با این دست‌کاری در واقع به خودمان ضربه می‌زنیم. البته پژوهش‌های بنیادین نیز باید در کنار سامانه محیط زیست انجام شود. امروز بحث تغییر اقلیم جدی است، به طوری که حتی قاره سبز اروپا نیز از این تغییرات ضربه دیده است.

وی گفت: باید فضایی را ایجاد کنیم تا سهم هر یک از کشورها در تغییر اقلیم مشخص شود، به همین دلیل باید صندوق بین‌المللی تغییر اقلیم را تشکیل دهیم تا برای مخاطرات تغییر اقلیم از آن استفاده شود. آمریکایی‌ها می‌خواهند زیان تغییر اقلیم را به طور مساوی به همه کشورها تحمیل کنند. بدون شک یکی از راه‌های حفظ محیط‌زیست و کنترل پدیده تغییرات اقلیمی، مالیات بین المللی بر مصرف انرژی های فسیلی است و کسانی که اقلیم را به هر نحو تغییر می‌دهند باید مالیات بین المللی بپردازند. ملتها و نخبگان علمی جهان باید مطالبه گری در سطح بین‌المللی را از کشورهای صنعتی و اقتصادهای بزرگ جهان به عمل آورند.

 دکتر رضایی همچنین تاکید نمود: در رابطه با موضوع زاینده‌رود نباید سیاسی‌کاری شود و اختلاف میان استان‌های مختلف به وجود آید. اصفهان و چهارمحال و بختیاری و خوزستان نقش مهمی در آزادسازی تهران در دوران مشروطه داشتند. بحث اجتماعی و سیاسی بین استانها نباید سر بار دیگر مشکلات شود و دولت باید استان‌های مربوط را دور هم جمع کند و طرح جامعی برای کارون و زاینده‌رود داشته باشد.

 
 در ادامه این نشست، دکتر علیرضا واعظی رئیس کمیته تغییر اقلیم دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو هیات علمی پژوهشکده علوم زمین سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، گفت: نقش محیط زیست در آینده جهان و آینده انرژی و اقتصاد کشورها، نقشی متمایز و بی بدیل شده است.

 وی افزود: تنوع اقلیمی ایران، کار مدیریت تغییر اقلیم را برای کشور ما مشکل می‌کند. مثلاً ایران را مقایسه کنیم با کشور هلند که بلندترین ارتفاع آن 300 متر از سطح دریا بالاتر است و تنها یک سیستم آب و هوایی بر آن اثر می گذارد. حال آنکه کشور ما حداقل سه سامانه اصلی آب و هوایی بر آن اثرگذار است و با توجه به وضعیت پستی و بلندی کشور، دارای اقلیم‌های بسیار متنوعی در مقیاسهای مختلف است. در همین استان اصفهان، غرب استان به کوه‌های زاگرس و شرق این استان به کویر منتهی می‌شود. در یک جا بارش بیش از 400 میلی متر است و در جای دیگری در این استان کمتر از 50 میلی متر. اثر تغییر اقلیم بر این مناطق چگونه است؟ چطور می‌شود شرایط مناسب را برای توسعه‌ی بخش‌های مختلف این استان با دورنمای تغییرات اقلیمی فراهم کرد؟ اینها نمونه‌هایی از سوالاتی است که باید در خصوص آن با توجه به شرایط پیش رو برنامه‌ریزی کرد و از این نظر نقش دانشگاه‌ها در شناخت این شرایط و ارائه‌ی راهکارها بسیار مهم است

دکتر واعظی گفت: یکی از مهمترین سوالات برای روشن شدن چالش ها و فرصت های پیش روی کشور این است که آیا تغییرات اقلیمی در کشور ما رخ داده و اگر رخ داده کشور ما از این حیث در چه وضعیتی قرار دارد؟ همچنین اقدامات دنیا برای مقابه با تغییر اقلیم چیست و این اقدامات بر روی وضعیت کشور ما چه تأثیراتی می‌گذارد؟ باید این تأثیرات به صورت همه‌جانبه بررسی شود

مسئله تغییر اقلیم و اقدامات مقابله ای و کاهش اثرات آن بسیار جدی است. باید بین مراکز تحقیقاتی و مراکز سیاست‌گذاری و نهادهای اجرایی یک همگرایی جدی صورت گیرد.

 

شایان ذکر است در این مراسم دکتر رسول رکنی زاده معاون پژوهش و فناوری دانشگاه اصفهان نیز ضمن تاکید بر شبکه سازی علمی به تشریح اهداف کنسرسیوم 13 دانشگاه بزرگ کشور پرداخت و در ادامه تصریح نمود: متعاقب  برگزاری  کنسرسیوم 13 دانشگاه بزرگ کشور، در آذرماه سال جاری نیز کنسرسیوم دانشگاه های استان اصفهان نیز تشکیل و تفاهم نامه آن نیز مورد امضای روسای دانشگاه ها و مراکز علمی استان قرار گرفت. وی اظهار امیدواری نمود که با امضای این تفاهم نامه ها ، دانشگاه ها بتوانند در راستای همدلی بین اهل علم و ساختار مدیریتی حکومت، گام های موثر برداشته و با شناسایی مخاطرات زیست محیطی راهکارهای مناسبی را نیز ارایه دهند.

 

همچنین دکتر ولی اله میرخانی معاون اداری و مالی دانشگاه اصفهان نیز ضمن معرفی ظرفیت های کاربردی دانشگاه اصفهان اظهار داشت: دانشگاه اصفهان در حال حاضر از 650 عضو هیات علمی که بیش از 60% آن ها دانشیار هستند و 17000 دانشجو که بیش از 50% آن ها در دوره های تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند، برخوردار می باشد و  هر ساله  بالغ بر 350 پایان نامه دکتری و 2500 پایان نامه ارشد دارد که در واقع از منبع وسیعی از نیروی انسانی برخوردار است که باید به سمت تحقیقات جهت دار سوق داده شوند.

دکتر میرخانی در ادامه تصریح نمود: دانشگاه اصفهان دارای 15 دانشکده در سه حوزه علوم انسانی، علوم پایه و فنی و مهندسی است که جز 13 دانشگاه برتر و بزرگ کشور، همواره منشا اثر بوده است.  

معاون اداری و مالی دانشگاه اصفهان، همچنین تصریح نمود: در حال حاضر رییس دانشگاه اصفهان به عنوان رییس دانشگاه معین استان امکان بسیج همه دانشگاه های استان در راستای ارتقا سطح کمی و کیفی دستاورهای علمی استان را دارد.

گفتنی است در این نشست جمعی از استادان دانشگاه های  استان از جمله اصفهان، صنعتی اصفهان و علوم پزشکی اصفهان به بیان نظرات و دیدگاه های خود در خصوص تغییر اقلیم و مسائل زیست محیطی پرداختند.

  

تاریخ:
1399/12/03
تعداد بازدید:
4141
منبع:
Powered by DorsaPortal