۱۴۰۳ چهارشنبه ۲۹ فروردين

کتابخانه آزادگان (اقتصاد، فنی و مهندسی)

کتابخانه آزادگان
 
سیرتحول و تاریخچه کتابخانه
   مدرسه عالی بازرگانی اصفهان در سال 1355 افتتاح و همزمان ، کتابخانه آن نیز با بیش از یکهزار جلد کتاب آغاز به کار نمود . با تاسیس دانشکده علوم اداری و اقتصاد و انتقال مدرسه عالی بازرگانی به دانشگاه اصفهان ، محل کتابخانه هم تغییر یافت و با تبعیت از جایگاه استقرار دانشکده مذکور، ابتدا در سال 1359 به ساختمان قبلی کتابخانه مرکزی دانشگاه واقع در مجاورت مجموعه کلاسهای عمومی ، سال 1360 به محل دبیرخانه سابق در حد فاصل دانشکده زبانهای خارجی و دانشکده ادبیات و سال 1362 به ساختمان فعلی دانشکده علوم اداری و اقتصاد انتقال یافت . در سال 1366 بعد از وقوع حادثه ناگوار آتش سوزی کتابخانه دانشکده ادبیات دانشگاه اصفهان به دلیل ضرورت ایمن سازی سایر کتابخانه های دانشگاه و همچنین عدم تناسب فضای اختصاصی کتابخانه با منابع موجود ، پیشنهاد احداث ساختمان جدید ارائه و پس از تصویب اقدام به احداث گردید . نهایتا عملیات ساختمانی کتابخانه جدید در سال1370 به اتمام رسید و همزمان با ورود اولین گروه از آزادگان دفاع مقدس به میهن اسلامی افتتاح گردید و به نام کتابخانه آزادگان نام گذاری شد . در سال 1396 و همزمان با آغاز طرح تجمیع کتابخانه های دانشگاه اصفهان ، کتابخانه دانشکده فنی و مهندسی که پیش از آن در سال 1394 با کتابخانه دانشکده مهندسی عمران و حمل و نقل ادغام شده بود ، به مجموعه کتابخانه آزادگان پیوست .در حال حاضر این کتابخانه شامل منابع اختصاصی برای چهار دانشکده علوم اداری و اقتصاد ، فنی و مهندسی ، مهندسی عمران و حمل و نقل و دانشکده مهندسی کامپیوتر است.

فضاهای کاربردی
    بنای جدید کتابخانه بالغ بر 4000 متر مربع وسعت دارد که در دو طبقه احداث شده و در طراحی آن ترکیبی از معماری مدرن و سنتی به کار رفته است . از این رو نوع معماری و اجرای سقفهای بلند وغیر مسطح ، نمایی ویژه و فضایی ایده آل بوجود آورده است.

طبقه اول به مخازن کتابخانه و سالن مطالعه برادران و طبقه دوم به سالن مطالعه خواهران اختصاص یافته است.

رده بندی و تنظیم منابع
   کتب موجود در مخزن کتابخانه بر اساس موضوع و با روش رده بندی دیوئی تنظیم و به تفکیک فارسی ، لاتین ، مرجع و غیر مرجع چیده شده است. دستیابی به منابع نیز از طریق جستجو در نرم افزار کتابخانه با شاخصه های عنوان، مولف، موضوع و .... امکان پذیر خواهد بود.


منابع موجود در کتابخانه:

کتاب ها
   در حال حاضر کتابخانه آزادگان دارای 67502 نسخه کتاب فارسی و لاتین است که به مرور زمان خریداری شده یا به کتابخانه اهداء گردیده است. بخشی از کتاب های موجود نیز با گسترش رشته ها و یا انتزاع آن از سایر دانشکده ها به این کتابخانه انتقال داده شده است .

سی دی
لیست سی دی های ضمیمه کتابهای فارسی

لیست سی دی های ضمیمه کتابهای لاتین

عضویت و مقررات
    اعضای هیئت علمی ثابت، حق التدریس و باز نشسته و کارکنان ( رسمی ، پیمانی ، قراردادی ) و بازنشسته دانشگاه اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و دانشجویان دوره های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی دانشگاههای فوق الذکر می توانند بر اساس عضویت در کتابخانه مرکزی از منابع و امکانات کتابخانه آزادگان استفاده نمایند، در ضمن ورود به مخزن کتابخانه برای اعضاء آزاد می باشد. کتابهای مرجع به امانت داده نمی شوند و مطالعه آن در محل کتابخانه بلامانع است.

اساتید و دانشجویان عضو کتابخانه می توانند با عضویت در طرح های فراگیر (امین و امانت بین کتابخانه ای) از امکانات و منابع سایرکتابخانه های تحت پوشش هر طرح استفاده نمایند . متقابلا مراجعین خارج از دانشگاه نیز در قالب طرحهای فوق از خدمات این کتابخانه استفاده می نمایند .از سال 1387 برای آگاهی مراجعین ، اعضای کتابخانه و دوستداران کتاب فهرست منابع جدید و تازه خریداری شده با عنوان تازه های کتاب منتشر و در همین صفحه در اختیار قرار می گیرد.
 
ساعت کار
کتابخانه آزادگان روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 07:30 الی14:30 آماده ارائه خدمات می باشد.


کارکنان کتابخانه


همدم نوروزی(مسئول کتابخانه)
حمید پیری (کارشناس کتابخانه)


تماس با ما

آدرس : دانشگاه اصفهان، بلوار آزادگان، کتابخانه آزادگان

تلفن : 37935244 – 37935260
تاریخ به روز رسانی:
1402/06/08
تعداد بازدید:
6314
Powered by DorsaPortal